FESTIVAL NAȚIONAL DE FOTOGRAFIE, ONLINE, „INSTANTANEE“ 2023

FESTIVAL NAȚIONAL DE FOTOGRAFIE, ONLINE, „INSTANTANEE“

A doua ediţie a festivalului,  15 martie 2023- 15 aprilie 2023

INIȚIATOR – ASOCIAŢIA “VIITORUL SUNĂ BINE”, cu sediul social în Popeşti, str. Abeaboeru Petre nr. 62, jud. Vrancea, înregistrată în Registrul Asociațiilor și Fundațiilor cu nr. 2497/231/2021 din data de 16.02.2021, CUI 44151706, reprezentată de BRATOSIN DIANA, în calitate de Preşedinte

Scopul şi obiectivele festivalului:

• Festivalul îşi propune descoperirea şi punerea în valoare a producţiilor de fotografie  a căror tematică este emoţia pură(portrete, bunici, copii, familie, etc) şi a producţiilor de fotografie cu tematică etnografică şi tematică- fotografie peisaj, având ca scop principal cercetarea, promovarea şi valorificarea specificului cultural etnografic local şi naţional.

Fie ca este vorba de mediul rural sau urban,  fotografiile reprezintă o abordare sinceră a unei Românii aflată în plină transformare.

• Se ȋncurajează tinerele talente, se oferă șansa de performanță, se stimulează activitatea cultural-artistică;
  •  Încurajează tinerii să participe activ în societate, performând, online, la diverse activităţi culturale;
  • Se urmăreşte dezvoltarea interculturală şi se creează diverse oportunități tinerilor;
  • Participanții la concurs sunt obligați să respecte termenii și condițiile prezentului Regulament oficial al concursului;
  • Concursul se adresează, ȋn egală măsură, copiilor și tinerilor, fără discriminări de orice natură (palatele și cluburile  copiilor, grădinițe, școli, licee, asociații culturale, școli private din ţară şi nu numai);
  • Competitia este deschisă tuturor celor care au inspiratie, simţ artistic talent;
  • Acest concurs este cu şi despre oameni, despre ceea ce aceştia simt- emoţie, bucurie, tristeţe, empatie, este despre ceea ce ne leagă de țara noastră, oricât de aproape sau departe am fi.

TERMENI ȘI CONDIȚII DE PARTICIPARE:

Concursul cuprinde următoarele două secțiuni:

1. portrete, bunici, copii, familie,etc;
  2. cu caracter local, naţional şi fotografie de arhivă;
  3. surprinde frumuseţea naturii.

Festivalul concurs de fotografie, online, este deschis tuturor participanților din Romȃnia şi se va desfăşura ȋn perioada 15 martie 2023- 15 aprilie 2023.

• Rezultatele vor fi afişate pe data de  16 aprilie 2023;
  • Participanţii vor completa fişa de înscriere pusă la dispoziţie de organizator.
  • Fiecare concurent poate înscrie cel mult 3 fotografii în cadrul concursului la adresa de email: office@asociatiaviitorulsunabine.ro
  • Fotografiile vor fi trimise online, respectând condiţiile tehnice comunicate de către organizator;
  • Se acceptă următoarele procedee de editare a fotografiilor înscrise în concurs: luminozitate, saturație, contrast, crop și niveluri de culoare.

NU se pot adăuga sau elimina elemente din compoziție. NU sunt acceptate colajele foto.

INSCRIERI LA ADRESA: https://www.asociatiaviitorulsunabine.ro/formular-inscriere-festival-national-online-de-fotografie-instantanee/

Orice alt procedeu de procesare, cu excepția celor enumerate mai sus, NU este acceptat.

• Fotografiile care conțin semnătura, data sau alte înscrisuri grafice NU sunt acceptate în concurs.
  • Fotografiile înscrise în concurs trebuie să aibă o rezoluție de 3000 dpi și să fie în format jpg., denumite cu “ NUME  PRENUME”.
  • Participarea la concurs presupune acceptarea de către participanţi a tuturor condiţiilor menţionate în prezentul regulament.
  • Nu se percepe taxă de participare!!!
  • Informaţii suplimentare se pot obţine accesând;

site-ul: https://www.asociatiaviitorulsunabine.ro/ ,

pagina de facebook:

PREMIILE FESTIVALULUI:

1.Secţiunea‚ Emoţia pură”-fotografia poate surprinde momente, portrete, bunici, copii, familie,etc)

Diplomele vor fi publicate pe paginile de facebook sus-menţionate, pe data de 16 aprilie 2023

2.Secţiunea Fotografie etnografică cu caracter local, naţional şi fotografie de arhivă.

• PREMIUL PUBLICULUI- In functie de numărul de like-uri primite la fotografia prezentată ȋn concurs;
  • Premiul I, Premiul II, Premiul III, Premiul special şi menţiune

Diplomele vor fi publicate pe paginile de facebook sus-menţionate, pe data de 16 martie 2023

MARELE PREMIU AL FESTIVALULUI  ȋn valoare de 500 de lei

Organizatorii îşi rezervă dreptul de a acorda şi alte premii speciale sau menţiuni, în funcţie de valoarea artistică a fotografiilor selectate în concurs.

Aşadar vă invităm să ne vizitați pagina și să ne dați un #like & #share https://www.facebook.com/asociatiaviitorulsunabine/  pentru a informa căt mai mulți tineri talentați doritori să participe la concurs.

MULT SUCCES TUTUROR!

Organizator Festival: ASOCIAŢIA “VIITORUL SUNĂ BINE”

Preşedinte asociaţie şi persoană de contact- Diana Bratosin,